Microsoft Antispy

Autor: Juraj Janeček | 20.1.2005 o 0:00 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1752x

Spyware – v poslednej dobe často skloňovaný výraz. Ale čo to vlastne je. Spyware je program, alebo prostriedky, ktoré sa používajú na zistenie informácií o našom počítači, ktoré sa neskôr posielajú firme, ktorá má o tieto informácie záujem. Takýmito prostriedkami môžu byť tzv. cookies, ktoré sú na toto zneužité. Pozrieme sa na jedno z najnovších riešení na boj so spywarom.

Jedným z najhorších príkladov je nemenovaná hra, ktorá pri inštalácii priamo inštaluje program gator (dnes už je tento program legendou).

Niekedy sme na čistenie počítačov používali viacero na to špecializovaných programov. Z tých najznámejších a najlepších stojí za zmienku stále dobrý ad-aware od spoločnosti lavasoft, Antispy od omnisquadu a XoftAntispy od firmy ParetoLogic.
Ale v poslednej dobe sa situácia začína pomaly ale hlavne drasticky meniť. A to tým že firma Microsoft kúpila jeden z najlepších antispywarových programov a to konkrétne GiantAntiSpy. Dnes sa už honosí menom Microsoft Antispyware a momentálne je vo verzii beta.
Jednou z výhod tohto riešenia je bezplatná ochrana nášho súkromia. Tento program je jeden z najlepších s akými sa možno stretnúť. Program má jednu z najlepších databáz spywarov aká je dnes na trhu a tak aj po použití vyššie spomínaných programov, nám tento program nájde v počítači nejakú “háveď“.

Ale pozrime sa na to z druhej strany a to zo strany firiem zaoberajúcich sa tvorbou programov bojujúcich so spywarom. Takmer žiadny z týchto programov nie je zadarmo (aj keď väčšina týchto programov má aj verziu zadarmo (či už odľahčenú, alebo skúšobnú)). Tieto firmy žijú zo ziskov, ktoré majú z predaja programov. Ale dnes sa dostávame do situácie aká tu bola pre niekoľkými rokmi a to s programom Microsoft Internet.
Firma Microsoft začne toto riešenie dodávať priamo so svojím operačným systémom a tak sa asi málo kto rozhodne pre kúpu iného programu. Aj keď americký a aj európsky súd rozhodol o tom, že firma Microsoft musí umožniť zmenu programu, ruku na srdce koľko ľudí dnes stále používa internet Explorer, a to aj napriek všetkým jeho známym chybám.
Dúfajme že aspoň s týmto programom to pôjde inak ako s operačným systémom a po ukončení vývoja bude program vhodný na používanie.

Nikto z nás by nikdy nemusel žiaden z týchto programov používať, keby sme sa správali podľa základných pravidiel pri surfovaní po internete. Starám sa o počítače veľa ľuďom a hlavne ma volajú keď sa počítač úplne spomalí. Niekedy som si aj robil screenshoty (fotky obrazovky) výsledkov hľadania antispywarovými programami. No dnes som sa už obmedzil len na to že kto má toho najviac. Pravdaže nikto neprizná ako sa mu to tam dostalo, ale aj po upozornení sa do mesiaca vrátim.
Takže aj keď sú tieto pravidlá stále a všade opakujú tak si ich zopakujme:
• Chodiť len na stránky ktoré poznáme alebo sú nám odporučené
• Neotvárať maily ktoré nie sú od našich známych ľudí a najmä maily, ktoré ponúkajú rôzne výrobky a to najmä po anglicky
• Nepoužívať programy s názvom dialer
• Používať nejaké antispywarové riešenie
• Používať nejaké antivírové riešenie (na to sa pozrieme inokedy)

A ak už aj chodíme po stránkach, ktoré sú plné spywarov, tak by sme mali aspoň raz týždenne používať sntispywarový program. A je už len na každom z nás pre aké riešenie sa rozhodneme. Pre tých ktorý nechcú platiť je tu jedno špeciálne riešenie a je veľmi dobré, je to program xclean_micro a je bezplatný. Je to vlastne online scanner. Nájdete ho na adrese spywareguide. ak sa Vám po kliknutí na odkaz nespustí scan netreba zúfať, stačí si ho stiahnuť a spustiť (onlinescan).

Tak dúfam že sa informácie o nás nebudú len tak šíriť po internete, alebo aspoň že to spomalíme.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nezrozumiteľná demisia Druckera a Danko zasa vyskakuje (Schutzov týždeň)

Zvláštna pochvala letí Macronovi, ktorý sa 15 rokov po Iraku nezľakol zaujať hodnotový postoj, a tým zvýrazniť jednotu Západu.


Už ste čítali?