Štandardy – načo sú nám

Autor: Juraj Janeček | 21.1.2005 o 0:00 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  1894x

Možno poznáte situáciu, keď sa dostanete na nejakú stránku a tam sa vám zobrazujú nečitateľné znaky. Dnes sa zamyslím nad potrebou štandardou a ich používaním.

Tvorím stránky už niekoľko rokov a jednou z hlavných požiadaviek užívateľov je aby bola stránka prezerateľná vo všetkých dnešných prehliadačoch. Nie je lepšie ako keď sa dostanem na stránku, kde je napísané že optimalizované pre prehliadač Internet Explorer http://www.cws.sk/, alebo horšie keď je na stránke priamo napísané že stránka nepodporuje Váš prehliadač (po prihlásení na gmail.google.com).

To už nikto nemyslí na užívateľov Linuxu? Som jedným z nich a preto keď sa dostanem na takúto stránku tak radšej zutekám.
No ale keďže používam aj Microsoft Windows, tak aj v ňom si pozerám stránky.
No nepoužívam Internet Explorer, ale jeden z alternatívnych prehliadačov a to program Opera.
No keď prechádzam slovenské stránky tak som väčšinou nemilo prekvapený, keď namiesto mäkčeňov a dĺžňov vidím len otázniky a iné znaky(� ovplyvní ïa¾ší či ve¾a darèekov a ve¾a). nie je to až také strašné, ale keď to má byť prezentácia nejakej firmy, tak je to na zamyslenie.
A pritom stačí len do stránky pridať informáciu o použitom kódovaní na tejto stránke. Stačí len pridať jeden riadok a všetko by bolo vyriešené.
A toto je ten magický riadok:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">

Ďalším štandardom, ktorý by som spomenul je skupina web štandardou. Pre každý typ stránky je definovaný presný štandard a to nie bezdôvodne ale je to pre užívateľov. Keď chcem aby stránka vyzerala rovnako v každom prehliadači, musí vyť vytvorená podľa štandardu.
Jedným z najlepších prostriedkov ako dosiahnuť bezchybnú stránku je použitie Markup Validation Service stránky, ktorá priamo definuje štandardy a kontroluje ich používanie(http://validator.w3.org/). Sem len stačí zadať stránku, ktorú chcete skontrolovať a potom sa len čudovať koľko chýb nájdete aj na stránkach veľkých firiem. A to sú chyby, na ktoré sa upozorňuje už pri učení základov tvorby html stránky. Ale aby to nebolo len kritizovanie, tak validátor priamo navrhne aj riešenie daného problému.
Niekedy sme dokonca robili súťaž kto nájde viac chýb na stránkach známych firiem: maximálny počet bol vyše osemsto ale celkovým víťazom vyhralo 23 chýb na prázdnej stránke, kde bol len nápis názvu spoločnosti.

Ak je Vaša stránka bez chýb tak dostanete možnosť dať si na ňu logo validácie. Toto logo je niečo ako keď máte na počítači nálepku Certifikátu pravosti od Microsoftu. Návštevník hneď vie, že autor stránky sa zaujíma o funkčnosť stránky a že sa môže spoľahnúť, že stránka bude vyzerať rovnako aj v alternatívnych prehliadačoch, ktoré sú dnes stále používanejšie (FireFox, Opera).

Kto chce získať viac informácií o štandardoch nech navštívi stránku www.w3.org.

Dúfam že tvorcovia stránok budú stále viac pozerať aj na štatistiky, ktoré hovoria o stále väčšom používaní alternatívnych prehliadačov.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nezrozumiteľná demisia Druckera a Danko zasa vyskakuje (Schutzov týždeň)

Zvláštna pochvala letí Macronovi, ktorý sa 15 rokov po Iraku nezľakol zaujať hodnotový postoj, a tým zvýrazniť jednotu Západu.


Už ste čítali?