Upratuje fragmentovaný disk

Autor: Juraj Janeček | 14.4.2006 o 19:01 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  5053x

Pri poslednom nechcenom zmazaní súborov som sa dosť dlho trápil s ich obnovou. Na väčšine stránok som sa dozvedel, že hlavným predpokladom správneho a ľahkého obnovenia súborov, je nízka fragmentovanosť súborov.

Fragmentácia súborov je ich rozdelenie na viacero častí na samotnom disku. K nemu dochádza pri vymazaní súboru a nahratí nového súboru, ktorý je väčší ako miesto po starom súbore a tak sa na toto miesto zapíše len časť súboru a ostatok sa zapíše na iné voľné miesto. Toto je dosť veľký problém pri neskoršom obnovovaní súboru, pretože program musí nájsť všetky časti zmazaného súboru a správne ich pospájať a najmä musíme dúfať, že žiadna časť súboru nebola prepísaná.

Na test defragmentácie som použil niekoľko programov, pričom väčšinu z nich len ako testovacie verzie na obmedzený počet dní.

Buzzsaw-S v2.1.1 (http://www.dirms.com)

Jediný voľne šíriteľný program v tejto kategórii, ktorý sa dá porovnávať s platenými programami. Program používa metódu defragmentácie on-the-fly, a neustále monitoruje defragmentáciu disku a upratuje ho. Program je dostatočne rýchly, ale zaberá dosť systémových prostriedkov. Ale pretože je zadarmo, je vhodné ho odporučiť.

VoptXP (http://www.vopt.com)

Program je voľne použiteľný na 30 dní. V jeho nastaveniach nájdeme aj také špeciality ako lepšie usporiadanie súborov pre NTFS systém. Program je dostatočne rýchly a defragmentácia 120GB disku trvala 40 minút. Začiatočná fragmentácia disku bola 37%. Jednou pre mňa nepochopiteľnou vecou bolo, že program nechal fragmentáciu na úrovni 1% a ani pri opätovnou pustení nezačal upratovať.

O&O Defrag 8.0 (http://www.oo-software.com)

Stiahnutie programu je podmienené registráciu. Po nej je možné stiahnuť program a voľne ho používať po dobu 30 dní. Potom sa program zablokuje. Program sa nainštaluje aj do systémových služieb a je možné jeho použitie ako náhradný defragmentátor namiesto dodávaného priamo s Windows. Jeho výhodou je súčasné upratovanie viacerých diskov naraz, ale je o niečo pomalší ako VoptXP. Svoju úlohu však splnil úplne presne, keď upratovanie ukončil na 0% fragmentácii. Možnosti upratovania sú obsiahle a je možné vybrať z tichého, upratovania na voľné miesto, upratať podľa prístupu, podľa názvu a podľa vytvorenia súboru. Najrýchlejšie upratanie je na voľné miesto. Pre najrýchlejšiu prácu s diskom je vhodné upratovať podľa prístupu, avšak aj doba potrebná na toto upratanie je omnoho dlhšia ako ostatné.

DiskKeeper 10 (http://www.diskeeper.com)

Voľná verzia je na 30 dní. Program má v poslednej verzii integrovanú novú technológiu I-FAAST, ktorá upratuje súbory podľa prístupu k nim. Výhodou je aj 64-bitová verzia programu. Zaujímavou vlastnosťou programu je možnosť nastavenia automatickej defragmentácie podľa úrovne defragmentovania disku. Program monitoruje fragmentáciu a systémové prostriedky počítača a podľa toho spúšťa a pozastavuje automatickú defragmentáciu. Program má certifikát kompatibility s Windows.

PageDefrag (http://www.sysinternals.com/Utilities/PageDefrag.html)

Posledný program, ktorý však nie je určený priamo na defragmentáciu na disku, ale aj na defragmentáciu registrov a je voľne šíriteľný. S jeho použitím sa viditeľne zvyšuje rýchlosť práce Windows. Je možné ho používať aj pomocou príkazového riadku a

Jediný, mnou netestovaný software bol defragmentačný nástroj dodávaný priamo s Windows a to pre jeho veľkú pomalosť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?