Zrýchľujeme PC

Autor: Juraj Janeček | 14.4.2006 o 22:19 | Karma článku: 9,86 | Prečítané:  3639x

Nebaví vás pomalé PC a pomalé štartovanie Windows? Prekvapivo je zopár aplikácií, ktoré sú zadarmo a sú určené na tento účel.

GameXP (http://www.theorica.net/gamexp.htm)

Je najpoužívanejším. Dlho bol dlho platený, ale dnes je už voľne šíriteľný. Program nastaví veľkosti vyrovnávacích pamätí, upraví vzhľad Windows a nastaví bežiace služby na PC podľa zistenej konfigurácie. V poslednej verzii dokáže optimalizovať aj internetové pripojenie. Najviac je jeho účinok vidieť pri samotnom štarte a vypínaní PC, ktoré je omnoho rýchlejšie. Jediným problémom je vypnutie služby automatických aktualizácií Windows. Pri aktualizácii môžeme uvidieť informáciu, že služba automatických aktualizácií je vypnutá. Jej zapnutie zabezpečíme pomocou services.msc, ktorý spustíme tak, že napíšeme services.msc do príkazového riadku, alebo do menu Spustiť. Tu si nájdeme službu Automatic Updates a v jej vlastnostiach nastavíme spúšťanie na automatické.

Bootvis (http://tinyurl.com/6k596)

Aplikácia priamo od spoločnosti Microsoft. Jej hlavnou úlohou je zrýchlenie práce Windows uprataním profilov a aplikácií spúšťaných pri štarte a vypínaní PC. Aplikácia pracuje spoľahlivo a je voľne šíriteľná.

Eusing-Free-Registry-Cleaner (http://www.snapfiles.com/get/eusingregistry.html)

Nakoniec sa pozrieme na registre systému Windows. Tie sú častou príčinou spomalenie Windows a celého systému a aj štartu Windows. Tento program prehľadá registre a nájde všetky chybné záznamy a tie môžeme potom zmazať. Veľkosť registrov sa tým zmenšuje a prístup k samotným záznamom je omnoho rýchlejší. Registre systému Windows mávajú veľkosť aj cez 50MB a týmto zásahom je možné zmenšiť veľkosť až na polovicu veľkosti.

Pre expertov mám ešte jeden tip týkajúci sa využívania pamäte systému, ak je jej veľkosť viac ako 512MB. Vytvoríme súbor pamet.reg a doňho zapíšeme [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management] "DisablePagingExecutive"=dword:00000001 "LargeSystemCache"=dword:00000001

Tento súbor potom importujeme do registrov a reštartujeme PC. Týmto sa zabezpečí lepšie využívanie RAM a dáta sa budú do pagefile zapisovať menej často a viac budú v samotnej RAM.

Samozrejme je vždy robiť zálohu registrov pred tým, než začneme robiť akékoľvek zmeny.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nezrozumiteľná demisia Druckera a Danko zasa vyskakuje (Schutzov týždeň)

Zvláštna pochvala letí Macronovi, ktorý sa 15 rokov po Iraku nezľakol zaujať hodnotový postoj, a tým zvýrazniť jednotu Západu.


Už ste čítali?